گزارشی از سفر به شاهاندشت + عکس
100 کیلومتری تهران و 65 كيلومتري آمل، درجانب جنوبي جاده و رودخانه هراز آبشار پر‌آب، دائمي و عظيم، باشكوهي وصف‌ناپذير خودنمائي مي‌كند که از کنار قلعه شاهاندشت بر روي يك‌كوه هرمي شكل مشرف به روستاي شاهان‌دشت به پایین میریزد
کد خبر:3772 تاریخ:10:11-14/06/1388

شاهاندشت انگشتری با دونگین، قلعه‌ای برافراشته بر بام کوه و امامزاده‌ای آرمیده در کف دشت

100 کیلومتری تهران و 65 كيلومتري آمل، درجانب جنوبي جاده و رودخانه هراز آبشار پر‌آب، دائمي و عظيم، باشكوهي وصف‌ناپذير خودنمائي مي‌كند. که از کنار قلعه شاهاندشت بر روي يك‌كوه هرمي شكل مشرف به روستاي شاهان‌دشت به پایین میریزد.

این آبشار تقریباً 50 متری یکی از بزرگترین آبشارهای مازندران است.

 

قلعه شاهاندشت به »ملكه قلاع» ، «ملكه خلاء» و «ملك بهمن« مشهور است، قدمت آن بیش از 3000 سال تخمین زده می‌شود که با آزمایشهای کربن 14 دقیقتر می‌توان بیان کرد! این قلعه از ستگ و نوعی ساروج که مخلوطی از شیر و تخم مرغ و نوعی خاک است ساخته شده و استحکام زیادی دارد به طوریکه دربرابر زلزله‌های قوی که در منطقه زلزله‌خیز لاریجان بارها خانه‌ها را ویران کرده و حتی با‌خاک یکسان کرده، مقاومت کرده است. از نظر مهندسی، طراحی بسیار جالبی دارد، هیچ راه ورودی از اطراف قلعه وجود نداشته و تنها راه ورود آن زیر زمینی بوده که امروزه مسدود است و کوهنوردان با امکانات و رعایت موراد ایمنی می‌توانند از دیواره جنوبی قلعه به داخل صعود کنند.

تصویر قلعه از داخل روستا

تصویر قلعه از دره امامزاده قاسم

درون قلعه به دلیل نزولات آسمانی و کندوکاوهای جویندگان گنج تقرباً تخریب شده، بقایای دیوارهای سنگی عظیم اطراف قلعه، تعدادی اتاق در کنار آبشار، مدخل راه ورودی، چند پله بلند، دیوارهایی قطور و برجهای بالای قلعه از جمله مکانهای سالم قلعه هستند، علاوه بر این برجها دیده‌بانیهایی در اطراف وجود داشته که مهمترین آنها آتشکده‌ای در فاصله 2000 متری قلعه با سبک معماری قلعه، در منطقه‌ای به نام سه‌طاق بر بالای روستای آخا و آخازیر، منطقه امیری واقع است که کاملاً مشرف به قلعه و منطقه می‌باشد.

موقعیت سه‌طاق از شاهاندشت

تصویر سه طاق از روستای آخا

برای رسیدن به قلعه و آبشار شاهاندشت دو مسیر وجود دارد،
مسیر اول : نرسیده به شنگلده(از سمت تهران)، جاده روستای شاهاندشت، پارک ماشین در کنار رودخانه هراز، حدود 45 دقیقه پیاده‌روی
مسیر دوم: گذر از پل روستای وانا، جاده روستای شاهاندشت، پارکینگ شاهاندشت، و حدود 15 دقیقه پیاده‌روی که مسیر دوم مناسب‌تر و پرترددتر است.

بعد از پارک ماشینها با گذر از درختان و امامزاده‌های قدیمی روستای زیبا، باصفا و پاکیزه شاهاندشت از قبرستانی گذر می‌کنی که مدفن علما و دانشمندان زیادی است و آیت‌ا... حسن‌زاده آملی ارادت خاصی به این محل داشته و حتی توصیه کرده‌اند بدون وضو وارد قبرستان نشوید!

در فاصله تقریباً دو کیلومتری از قلعه در درون دره بالای قلعه، با دو ساعت پیاده‌روی و کوهپیمایی به امامزاده‌ قاسم میرسی که در دشتی کنار رودخانه آرمیده است، که همچون بسیاری از امامزاده‌های این منطقه، به مدد اهالی میهمان‌نواز محل، همه امکانات لازم برای پذیرایی شامل پتو و ظرف و نفت و هیزم و... مهیاست،

با گذر از امامزاده و ادامه مسیر از کنار رودخانه بعد از 1 ساعت به آبشار دوم می‌رسی که در انتهای تنگه‌ای به نام شانه‌تنگ واقع شده و محل بسیار خوبی برای آب‌تنی است.

دیدار از قلعه و آبشار شاهاندشت، امامزاده الیاس و آبشار شانه‌تنگ برنامه یک روزه بسیار خوبی برای اهالی تهران و مازندران است.

منبع : وبلاگ امروز

  نظرات بینندگان
نام:

پست الکترونیک:
نظر:

 

پر کردن فرم براي دريافت نظرات الزامي است
 

   

klip izle ezel dizisi izle sohbet sohbet odaları chat siteleri