سناريوي نساجي مازندران منتظر اكران مسئولان
بهر حال امروز كارگران نگران سرنوشت حال و روز خود هستند و منتظرمانده اند و از قسم حضرت عباس گذشته اند و به دم خروس رسيده اند و هر لحظه منتظر سناريوي جديدي هستند .ولي اميد داريم گه با نزديك شدن سفر سوم رياست جمهور به مازندران مسئولين استانمان حرفي براي گفتن نزد رياست جمهور محترم داشته باشند
کد خبر:6392 تاریخ:00:26-19/04/1389

صنعت نساجی بعنوان تولید کننده یکی از نیازهای اصلی جامعه یعنی پوشاک همواره مد نظر بوده است . این صنعت را می توان بعد از نفت ، اشتغال زا ترین صنعت نامید .

امروزه محصولات نساجی از حوزه پوشاک فراتر رفته و در تمامی صنایع می توان نمونه ای از تولیدات این صنعت کهن را مثال زد . در صنایعی چون خودروسازی ، راه سازی ، سد سازی ، ساختمان ، هواپیمایی ، الکترونیک و بسیاری زمینه های جدید دیگر.

طی سه دهه اخیر بعلت دیرینگی اکثر صنایع و عدم جایگزینی تکنولوژی جدید ماشین آلات در کنار کم توجهی به بخش کشاورزی و صنایع وابسته که موجب افزایش قیمت تمام شده مواد اولیه شده است و همچنین رشد بی رویه هزینه های دستمزد ، عوارض گمرگی ، بالابودن نرخ سود بانکی استهلاک ماشین آلات و به روز نبودن ماشین آلات خط تولید و سوء مدیریت و افزایش ورود کالای قاچاق و سایر عوامل موثر، حضور محصولات برتر نساجی ایران ، در بازارهای داخلی و خارجی با مشکلات زیادی روبرو شد که این مهم ، حرکت عظیم و مدیریت قوی را برای جبران مافات ، می طلبد.

صنعت نساجی بعنوان تولید کننده یکی از نیازهای اصلی جامعه یعنی پوشاک همواره مد نظر بوده است . این صنعت را می توان بعد از نفت ، اشتغال زا ترین صنعت نامید .

امروزه محصولات نساجی از حوزه پوشاک فراتر رفته و در تمامی صنایع می توان نمونه ای از تولیدات این صنعت کهن را مثال زد . در صنایعی چون خودروسازی ، راه سازی ، سد سازی ، ساختمان ، هواپیمایی ، الکترونیک و بسیاری زمینه های جدید دیگر.

در استان مازندران صنايع نساجي قدمتي بيش از 70 سال دارد وبنيان بعضي از شهر هاي اين استان بر وجود و ساخت اين كارخانه ها نهاده شده است.

در سالهاي نه چندان دور كشاورزان اين استان هم مرتبط با توليدات اين گونه كا رخانجات به كشت مي پرداختند.

براستي در مازندران رونق اقتصادي موجب شده بود كه خيلي از قوميت ها از اقصي نقاط كشور به اين استان پهناور هجرت كنند.

حتما به خاطر داريم كارخانجاتي نظير چيت سازي بهشهر ،لينتر پاك ،نساجي چوخا،گوني بافي ،خزر خز تنكابن ،جين مد آمل و....

ولي امروز عليرغم مصيبتهاي كه بر سر صنعت نساجي دركشور واستان مازندران آمده رياست محترم جمهور در سفر استاني خود به اين استان شهيد پرور و ولايت مدار قول احياي نساجي مازندران را ميدهد ،در كشور ،در استان ،و درشهر قائمشهر شور و حالي بوجود ميآيد امروز و در شرايط كنوني ماههاست كه از قول رياست محترم جمهور ميگذرد و در آستانه سفرسوم رياست جمهور به استان مازندرا نيم . كارگران سرگردانند و چندين ماه حقوق نگرفته اند ،نه توليدي است و نه فروشي ، مثل گوشت قرباني هر كسي به يك طرف ميكشد.

نساجي مازندران در دهه 30 با استفاده از تسهيلات بانك اعتبارات صنعتي وقت به رياست علينقي فرمانفرماييان پايه‌گذاري شد.

در واقع نساجي مازندران شركتي هلدينگ بود. زير نظر اين هلدينگ كارخانه‌هاي نساجي قائمشهر (شماره يك) نساجي طبرستان (شماره 2) و نساجي تلار (شماره 3) و يك واحد گوني‌بافي فعاليت مي‌كرد.

انقلاب كه شد اين كارخانه زير نظر بانك صنعت و معدن درآمد. بعد از انقلاب هم توليدات در اوج بود. مثلاً در سال 62 اوج توليد اين كارخانه بود .مردم براي پارچه صف مي‌كشيدند. سال 72 اين كارخانه از سوي بانك صنعت و معدن بابت بدهي‌اش به بانك ملي واگذار شد. از آن سال افول اين صنعت آغاز شد. بايد پرسيد كشوري كه وزارت صنايع و معادن دارد چرا بزرگ‌ترين واحد صنعتي‌اش بايد به تملك يك بانك دولتي درآيد. در اين سال‌ها فقط مدير عوض مي‌شد. توليد تا سال 80 ادامه يافت اما از آن به بعد كارخانه ورشكسته شد و كار به جايي رسيد كه حقوق كارگران ماه‌ها به تعويق افتاد. مديران دولتي اين كارخانه مجبور بودند براي تامين حقوق هزاران كارگر اين كارخانه، سالن‌هاي توليد را تعطيل كند تا با فروش ماشين‌آلات آن بتوانند حقوق معوقه كارگران را پرداخت كنند. اين كار آغاز شد اما به جايي رسيدند كه ديگر چيزي براي فروش نمانده بود. كارگران مرتب اعتراض مي‌كردند. در تهران تجمع ميكردند،جاده‌هاي شهر را مي‌بستند. و از مسئولين استمداد ميكردند كه اين كارخانه كه يك شهر بود را نجات بدهند .باز سناريوي جديدي نوشته ميشود عليرغم همه كاستي ها ،سرمايه گذاري از كشور تركيه پيدا ميشود و اعلام ميشود

اين سرمايه گذار متعهد ميشود علاوه بر احيا، بازسازي و نوسازي نساجي مازندران شش هزار کارگر و نيروي انساني را جذب اين واحدها کند.،باز بارغه اميدي در دل كارگران بوجود ميايد.استاندار وقت مازندران مهندس كريمي ميگويد: احياي نساجي مازندران 200 ميليارد تومان اعتبار نياز دارد که 100 ميليون يورو آن (120 ميليارد تومان) از طريق حساب ذخيره ارزي به سرمايه گذار ترک پرداخت مي شود. سرمايه گذاران صنعت نساجي کشور اين اقدام دولت را ناديده گرفتن توانايي هاي داخلي مي دانند و از چنين تصميمي انتقاد ميكنند. عليشيري رئيس سازمان سرمايه گذاري خارجي و کمک هاي فني و اقتصادي ايران اعلام ميكند اين سرمايه گذار ترک براي احياي نساجي مازندران 100 ميليون يورو آورده خواهد داشت.

استاندار مازندران اعلام ميكند اين سرمايه گذار تنها 35 ميليون يورو آورده شخصي (حدود 50 ميليارد تومان) به همراه خواهد داشت. . کريمي ميگويد صد درصد سهام نساجي مازندران به اين سرمايه گذار واگذار مي شود و بدهي 50 ميليارد توماني اين شرکت نيز توسط وي پرداخت خواهد شد. البته او اشاره نمي کند اين 50 ميليارد تومان آورده يي جداگانه است يا اينکه با تبديل 35 ميليون يورو آورده اش به ريال اين ميزان بدهي به کارگران پرداخت خواهد شد.

استانداروقت مازندران اعلام ميدارد، اين سرمايه گذار مبالغي براي احداث سالن هاي جديد اختصاص خواهد داد اما ميزان آن را عنوان نميكند. استاندار ميگويد؛ سرمايه گذارپرداخت ديون کارگران و حقوق آنها را تقبل کرده و براي آغاز کار سفارش هاي لازم را به بازارهاي جهاني داده است.

در اين ما بين دبير انجمن نساجي ايران در اين ارتباط ميگويد؛ با وجود اينکه نساجان داخلي توان سرمايه گذاري و ايجاد کارخانه هاي نساجي را دارند، متوليان نساجي مازندران براي احياي اين واحد هيچ گونه تماسي با نساجان داخلي نداشته اند و نظر آنها نيز در اين باره خواسته نشده است.

وي با ابراز بي اطلاعي از ميزان سرمايه گذاري و مشارکت نساجان ترک ميگويد؛ تا آنجايي که من اطلاع دارم قرار نبود اين سرمايه گذار دلاري به همراه خود بياورد. الان هم نمي دانم به چه صورتي قصد احياي نساجي مازندران را دارد.

بصيري ميگويد:احياي نساجي مازندران که روزگاري تنها در تهران 127 فروشگاه داشت و محصولاتش را با مناسب ترين قيمت ها عرضه مي کرد اقدامي بسيار مهم براي حفظ اين برند و جلوگيري از نابودي آن است که اميدواريم اين کار به خوبي پيش برود. اما مساله اصلي اين است که در داخل کشور هم سرمايه گذاراني هستند که به سرمايه گذاري در نساجي مازندران راغب باشند ولي کسي سراغ آنها نرفته است .

عزت اله اكبري نماينده مردم قائمشهر هم ميگويد: پس از دستور رياست محترم جمهوري و تاكيد ايشان بر احياي كامل نساجي مازندران با پيگيريهاي فراوان و دعوت از شركت سرمايه گذاري بانك ملي – مالك نساجي مازندران – متاسفانه به دليل وجود موانع قانوني و نيز بي انگيزگي اين شركت و اعلام رسمي اينكه ديگر حاضر به پرداخت حقوق و معوقات كارگران نيست ، عليرغم وقت گذاشتن بيش از يكسال اين مهم محقق نشد و با توصيه وزير محترم اقتصاد و دارايي جناب آقاي دكتر حسيني مبني بر اينكه اصل 44 قانون اساسي اجازه ورود دولت را نمي دهد ، درصدد يافتن راه حل پايدار براي حل هميشگي مشكلات 20 ساله كارگران شريف بر آمده و شروع به مذاكره با يكي از افراد شاخص و صاحب نام بخش خصوصي در كشور نموديم ولي متاسفانه با وجود چند ماه تلاش مستمر، ايشان به دلايل شخصي انصراف داده و گزينه جذب سرمايه گذاري خارجي بصورت جدي مطرح گرديد و پس از چند ماه مذاكره با گروههاي مختلف و مشورت با صاحبنظران صنعت نساجي در كشور ، سرمايه گذاري ترك براي اين مهم انتخاب گرديد و با مطالعات گوناگون و صرف هزينه هاي فراوان سرانجام حاضر به پذيرش اجراي پروژه احياي كامل نساجي مازندران شد اما از زماني كه وي اعلام آمادگي نموده آماج شايعه ها و زياده گويي ها قرار گرفت و افرادي با سنگ اندازي هاي مختلف موجب كندي روند احياي نساجي شدند .

اكبري اظهارميدارد: سرمايه گذار مذكور از زمان تعهد خود حقوق كارگران را همه ماهه در موعد مقرر و به صورت كاملاً منظم پرداخت نموده و معوقات كنوني كارگران مربوط به دوره مديريت شركت سرمايه گذاري بانك ملي بر اين مجموعه است كه انباشته شده است .

وي ادامه ميدهد طي ديداري كه با وزير محترم اقتصاد و دارائي و با حضور استاندار محترم مازندران انجام گرفت ايشان با سفارش به استاندار مازندران و دكتر عليشيري – رئيس سازمان سرمايه گذاري خارجي تاكيد نمود كه نبايد به هيچ وجه سرمايه گذار مذكور دلسرد گردد و با ماموريت ويژه مسئولين استان تاكيد بر همكاري و نظارت تا اتمام كار شده است .

امروز بعد از گذشت چند سال وچندين ماه هنوز كارگران باز هم بلاتكليف و سرگردانند وشنيده ها حاكي از آن است كه پيگيري احياي كارخانه نساجي مازندران بعهده استانداري مازندران قرار گرفته است.

اين اتفاق در حالي عنوان ميشود كه ماجراي احياي کارخانه نساجي مازندران که از مصوبات سفر هيات دولت به استان مازندران است همچنان در هاله اي از ابهام باقي مانده است و هولسي بولداگ، سرمايه گذار ترک وعده ايجاد 6 هزار شغل در اين کارخانه را داد و اميدهاي بسياري را در دل هزاران کارگر حاضر در اين مکان زنده کرد. بر طبق قولي که وي به کارگران و مسئولان استان داده بود در مدتي کمتر از 6 ماه مراحل اوليه کار بايد به انجام مي رسيد . با اين وعده ها بود که حتي دفاتري براي ثبت نام از متقاضيان جوياي کار راه اندازي شد.

اما اين طرح رشد و پيشرفتي نداشت به طوري که حتي در پاره اي از مواقع حقوق کارگران در حال کار در کارخانه فعلي هم براي چند ماه به تاخير افتاد.

مهندس طاهايي، استاندار مازندران نيز از آنجايي که به عنوان نماينده عالي دولت در مازندران بايد در سفر سوم پاسخگوي روند اجرايي شدن اين مصوبه باشد با سرمايه گذار ترک نشستي برگزار کرد تا از گره هاي موجود در اين راه با خبر شود.

وي در ادامه اين جلسه اظهار اميدواري کرد که با اراده و نيت خير سرمايه گذار ترک اين كارخانه هرچه سريع تر درمقياس مورد نظر به بهره برداري برسد.اما سرمايه گذار اهل تركيه نساجي مازندران باز هم به دادن وعده هايي بسنده کرده بود.

وي در اين جلسه از احداث ۱۵۰ فروشگاه با خواسته و نيازمردم ايراني در سراسر كشور خبرداد وگفت: با تكميل و راه ا ندازي اين كارخانه، نساجي مازندران چهارمين كارخانه در زمينه صنعت نساجي خاورميانه خواهد شد.

وي از انجام تمامي تعهدات ۱۳۰ ميليون يورويي خود خبر داد و گفت:تاكنون ۶ ميليون يورو بابت بازاريابي، پرداخت حقوق، خريد مواد اوليه و قطعات يدكي هزينه شده است.

هولوسي بولدوك حتي از اطلاع مقامات ارشد تركيه ازتمام اقدامات براي راه اندازي اين كارخانه گفته بود و سرانجام با وعده اين که كارخانه را در چهار بخش بافنده، ريسنده، دوخت و رنگرزي و با اشتغالزايي ۶ هزار نفر راه اندازي كند دفتر استاندار را ترک کرده بود.

اما اکنون مهلت او به پايان رسيده و باز هم هيچ اتفاق مثبتي در اين روند ديده نمي شود.به همين دليل بود که مرتضي داداش ،مدير عامل شرکت سرمايه گذاري يكي از بانک ها وقتي در حاشيه افتتاح يکي از کارخانه هاي اقماري بانک عامل به مازندران سفر کرده بود در برابر پرسش هاي خبرنگاران درباره سرنوشت نساجي مازندران ميگويد: سرمايه گذار ترک درخواست هايي را ارائه داده و خواستار آن شده که مجموعه نساجي از بدهي هاي تامين اجتماعي ،دارايي و .... معاف شود يا اينکه بانک به صورت اقساطي اين مبالغ را دريافت کند تا او بتواند براي تامين ماشين آلات جديد از صندوق ذخيره ارزي استفاده کند.

به گفته اين مقام مسئول به عنوان مالک بيشترين سهام کارخانه نساجي ، سرمايه گذار ترک براي احيا بايد 150 هزار متر سالن جديد احداث کند و در همين ارتباط سرمايه گذار خارجي مبالغي را متعهد شده بود ولي تاکنون به هيچ يک از اين تعهدات عمل نکرده است.

داداش مي گويد: اين سرمايه گذار هربار مشکلات جديدي را در راه آغاز به کار خود در ايران اعلام مي کند که به نظر مي رسد درصد بالايي از آنها بهانه تراشي بيش نيست. مثلاً در آخرين اظهار نظر خود گفته که به دليل تحريم ايران امکان واريز مبلغ تعهد شده به ايران را ندارد در حالي که اينها همه وقت گذراني است.

بهر حال امروز كارگران نگران سرنوشت حال و روز خود هستند و منتظرمانده اند و از قسم حضرت عباس گذشته اند و به دم خروس رسيده اند و هر لحظه منتظر سناريوي جديدي هستند .ولي اميد داريم گه با نزديك شدن سفر سوم رياست جمهور به مازندران مسئولين استانمان حرفي براي گفتن نزد رياست جمهور محترم داشته باشند.

فرامرز درخشنده سرپرست روزنامه كار وكارگر و خبر گزاري كار ايران (ايلنا)در مازندران
  نظرات بینندگان
 • الحمدلله فرهنگ و ادبیات مازندران سرشار از مثلهایی است که در زندگی روزمره ما کاربرد دارد . می گویند " زوبیده گو دوش نیه ، گته زمین تپه چاله دارنه " نساجی مازندران و کارگران زحمتکش و خانواده هایشان گرفتار بازی های سیاسی و تبلیغاتی یکی از نمایندگان قائم شهر در مجلس قرار گرفته است متأسفانه ایشان بجای اینکه به فکر حل ریشه ای مشکل نساجی مازندران باشد بیشتر به فکر پیروزی خود در دوره بعدی انتخابات مجلس شورای اسلامی است و به همین خاطر هر از چند وقت دفتری برای ثبت نام از متقاضیان کار در نساجی مازندران راه می اندازد در حالی که کارگران این شرکت 6 ماه حقوق معوقه و حتی عیدی و پاداش سال 88 را دریافت ننمودند .در واقع یعنی "آفتابه لگن هفت دست ، شام و نهار هیچی" ...
 • اين واقعيت تلخي است كه بر سر هزاران كارگر آمده است .كشمكش هاي سياسي ،بي تفاوتي مسئولان نساجي مازندران و گارگران را به آتش زير خاكستر تبديل كرده است.
 • اي كاش نمايندگان مجلس در قائمشهر اين اختلافات را كنار ميگذاشتند و به داد اين مردم ميرسيدند.
 • مدیر محترم دریا نیوز اگر دروغ بگویید مردم شما را نادیده می گیرند.
 •   نظرات بینندگان
  نام:

  پست الکترونیک:
  نظر:

   

  پر کردن فرم براي دريافت نظرات الزامي است
   

     

  klip izle ezel dizisi izle sohbet sohbet odaları chat siteleri